Creative Lab
Whether you want to find a creative option for your little one or explore a new hobby for yourself, we have the class & encouragement for you to begin a new chapter as a skilled & confident stitcher, designer & maker! Come CREATE! The youth classes are held once a week for multiple weeks, adult classes vary from one to several days.
If there is something you & your friends want to learn, or if you have any questions send us an email at
creativelab@shopcommonthreads.com.
Price determined by length of class & number of students.
ALL CLASSES ARE HELD AT COMMON THREADS IN BOULDER


Sold out
2025 After School Sewing (Jan-May) - Mondays
- Regular price
- $250.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$250.00
- Unit price
- /per

2025 After School Sewing - (Jan - May) - Thursdays
- Regular price
- from $170.00
- Regular price
-
- Sale price
-
from $170.00
- Unit price
- /per

Sold out
2025 After School Sewing - (Jan - May) - Wednesdays
- Regular price
- from $170.00
- Regular price
-
- Sale price
-
from $170.00
- Unit price
- /per

Sold out
2025 Fashion Sewing for Teens and Tweens - (Jan - May) Tuesdays
- Regular price
- from $40.00
- Regular price
-
- Sale price
-
from $40.00
- Unit price
- /per



2025 Summer Camp Fashion Sewing: 12-17 years old
- Regular price
- $350.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$350.00
- Unit price
- /per



2025 Summer Camps: 7-11 years old
- Regular price
- $275.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$275.00
- Unit price
- /per

Homeschool Sewing
- Regular price
- $360.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$360.00
- Unit price
- /per

Intro to Knitting
- Regular price
- $120.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$120.00
- Unit price
- /per

Kids Intro to Knitting
- Regular price
- $60.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$60.00
- Unit price
- /per

Knitting - Advanced Beginner
- Regular price
- $120.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$120.00
- Unit price
- /per

Modern Embroidery
- Regular price
- $50.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$50.00
- Unit price
- /per

Private Knitting Session - 1 hour
- Regular price
- $40.00
- Regular price
-
- Sale price
-
$40.00
- Unit price
- /per